Brexit wywołał wiele kontrowersji wśród opinii publicznej.

Okazuje się, że po chwili… pojawiają się też problemy z ruchem. Obecny stan stacji benzynowych w Wielkiej Brytanii już wskazuje na brak kierowców, którzy muszą opuścić kraj z powodu Brexitu. Jak ta decyzja wpływa na ruch? Branża transportowa musi zareagować Po Brexicie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowców jest bardzo duże.

Jednak pandemia nie sprzyja rekrutacji i weryfikacji nowych specjalistów. Trudności stacji benzynowych w Wielkiej Brytanii są już widoczne, informując swoich klientów o racjonowaniu paliw lub całkowitym braku racjonowania paliw. Ta sytuacja nie dziwi - ponad 25000. Kierowcy transportu muszą opuścić kraj z powodu Brexitu, więc obecnie brakuje im m.in. Służy do transportu paliwa. Eksport z UE jest łatwiejszy niż import z wysp.

Obecnie eksport towarów z UE jest łatwiejszy do kontrolowania niż import z Wielkiej Brytanii. Trudność polega na zgłoszeniach wywozowych i dokumentach tranzytowych, które są wystawiane w Wielkiej Brytanii ze zbyt małą liczbą punktów. Rezerwa czasu wysyłki FTL wynosi do dwóch dni, a małe przesyłki to 3-4 dni. Kierowca musi posiadać paszport Przed Brexitem wystarczyło mieć przy sobie dowód osobisty, aby wjechać do Wielkiej Brytanii.

Obecnie od 1 października kierowcy muszą okazać paszporty. W przeciwnym razie nie wjadą do kraju. Kolejną przeszkodą jest granica celna, która będzie wymagała od przedsiębiorców dopełnienia dodatkowych formalności, także związanych z rejestracją i ubieganiem się o specjalny numer EORI w elektronicznej obsłudze klienta. Może również wymagać gwarancji dotyczących długów celnych.

Opłata telematyczna

Wszyscy przedsiębiorcy korzystający z systemów monitoringu GPS w swoich flotach muszą zadbać o to, by nowe przepisy regulujące transport międzynarodowy nie zwiększały opłat za przesyłanie danych w przypadku przejazdu przez Wielką Brytanię.

Jeśli menedżerowie flot wykupili usługi roamingowe w UE, podróżowanie po Wielkiej Brytanii nie powinno ich dodatkowo kosztować. Należy to jednak sprawdzić u dostawcy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.